Renata Alechnowicz, położna

Miałam to szczęście urodzić się i wychować w rodzinie, w której kobiety mówią o porodzie bez lęku, jak o czymś naturalnym i dobrym. Według nich radość z narodzin dziecka jest niewspółmiernie większa od rzeczywistego trudu porodowego, który niewątpliwie także towarzyszy temu wydarzeniu. Ten przekaz jest cenną wartością obecną w mojej pracy do dnia dzisiejszego.

Od 1996 roku, czyli od początku mojej pracy zawodowej jestem związana ze Szpitalem Św. Zofii w Warszawie (działającym obecnie pod nazwą Centrum Medyczne „Żelazna”). Wieloletnia praca z kobietami w Oddziałach Patologii ciąży, Położnictwie, Ginekologii oraz w Poradni Laktacyjnej, a obecnie od kilkunastu lat w  Bloku Porodowym i w Przyszpitalnym Domu Narodzin, pozwoliła mi zdobyć różnorodne doświadczenie. Umożliwia mi ono dokonać w sposób bardziej kompleksowy oceny różnych sytuacji położniczych, a co za tym idzie skuteczniej pomóc Kobiecie i Dziecku.

W 2012 roku kierując się pragnieniem pracy z kobietami rodzącym w odmiennej, dalekiej kulturze wyjechałam do Afryki (link do zdjęć). Doświadczenie porodu w Zambii, w tamtejszych warunkach, było czymś  zupełnie innym niż  poród w warszawskim szpitalu; to tak ważne wydarzenie nabrało całkiem nowego znaczenia. To moje doświadczenie „białej położnej” w buszu tylko potwierdziło  jak mądre jest ciało kobiety, jak logiczny jest proces porodu i jaka siła drzemie w dziecku przychodzącym na świat. Nauczyło mnie to większej pokory oraz szacunku do praw natury.

Prywatnie lubię smakować różnych kultur podróżując. Uwielbiam taniec, szczególnie towarzyski; najbliższy  mojemu sercu jest walc angielski i rumba. Uspokaja mnie widok morza, czy to z plaży, czy zza steru żaglówki.

 

Moje kwalifikacje:

  • 1996 – Medyczne Studium Zawodowe w Białymstoku
  • 2003 – Tytuł mgr nauk o rodzinie w ISnR przy UKSW
  • 2009 – Tytuł Międzynarodowego Dyplomowanego Konsultanta Laktacyjnego ( IBCLC)
  • 2010 – Tytuł licencjata położnictwa WUM na Wydziale Nauki o Zdrowiu
  • 2017 –  specjalizacja położnicza
  • Kursy dla instruktorów szkół rodzenia ( 1996; 2014-„Fundacja Rodzić po Ludzku”)
  • Liczne konferencje, szkolenia, warsztaty w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Austria)